Progresívne alebo inak povedané multifokálne šošovky sú výhodou pre ľudí, ktorí musia nosiť okuliare do blízka aj do diaľky. Je to náhrada, aby si nemuseli stále vymieňať medzi dvomi okuliarmi. Výhodou progresívnych šošoviek je, že v jedných okuliaroch vidíte do diaľky, do blízka a všetko medzi tým.

Okuliarové šošovky sú špeciálne zabrusované technológiou, ktorá dokáže do jedeného sklíčka zabrúsiť Vašu dioptriu, ktorú používate do blízka – napríklad na čítanie a do diaľky – napríklad na šoférovanie.

blank

Prechod na tento typ šošoviek je spojený s obdobím prispôsobenia – no ak je progresívne sklo zabrúsené správne a presne prispôsobené na Váš zrak, s novými okuliarmi by ste mali byť spokojní o niekoľko dní alebo v niektorých prípadoch o niekoľko týždňov.

blank

Najčastejšou sťažnosťou pri prechode na progresívne šošovky je rozmazané videnie, bolesti hlavy, nevoľnosť a problémy s rovnováhou. Môže chvíľu trvať, kým si vytrénujete oči a mozog, aby videli jasne na diaľku a na blízko. Väčšina ľudí si zvykne na svoje nové progresívne šošovky už za niekoľko dní, ale niektorým to môže trvať aj dlhšie.

Aby ste si pomohli prispôsobiť sa novým šošovkám, noste okuliare celý deň. Odolajte pokušeniu prepínať medzi novými a starými okuliarmi, pretože to môže predĺžiť dobu prispôsobenia. Precvičte si pohľad na vzdialené predmety cez hornú časť šošoviek a blízke predmety cez spodnú. Stredná časť vašich okuliarov umožňuje vidieť na strednú vzdialenosť, ako napríklad Váš počítač.

blank

AK máte záujem o progresívne šošovky, je dobré, aby ste sa o tejto možnosti najprv porozprávali so svojím očným lekárom, ktorý Vám vysvetlí výhody a nevýhody týchto šošoviek a následne si ich po odporučení v optike dali vyrobiť. Pri výbere rámu pre progresívne šošovky si nechajte poradiť s optikom v očnej optike.