Polarizačné šošovky sú ideálne na blokovanie reflexných odleskov, ktoré prichádzajú z iných áut, čelných skiel, mokrých vozoviek a dokonca aj vašej vlastnej palubnej dosky. Sú tiež skvelé pre ľudí, ktorí majú radi vodné športy, ako je rybolov alebo plachtenie, pretože eliminujú oslnenie prichádzajúce z hladiny vody a uľahčujú videnie pod hladinu.

Čo sú polarizované šošovky

Polarizované svetlo vzniká, keď sa svetlo odráža od vodorovných povrchov, ako sú cesty, voda alebo sneh. Sme schopní zabrániť tomu, aby toto svetlo ovplyvňovalo naše videnie tým, že nosíme šošovky s vertikálne orientovaným filtrom. Filter prepúšťa iba vertikálne svetlo. Keďže oslnenie je horizontálne, je zablokované a umožňuje nám vidieť jasnejšie.

blank

Kto by sa mal vyhýbať noseniu polarizačných šošoviek

Zatiaľ čo polarizované šošovky sú pre niektorých ľudí skvelou možnosťou, existuje niekoľko prípadov, kedy sa neodporúčajú. Piloti by nemali nosiť polarizované šošovky, pretože môžu brániť výhľadu na vzdialené lietadlá. Okrem toho polarizované šošovky nemusia byť najlepšou voľbou pre lyžiarov a snowboardistov, pretože pohyb hlavy môže spôsobiť zmeny v jase a sťažiť posúdenie snehových podmienok. Keďže displeje z tekutých kryštálov sú tiež polarizované, použitie týchto šošoviek môže tiež sťažiť sledovanie LCD obrazoviek.

blank

Ako skontrolovať, či sú vaše šošovky polarizované

Ak si nie ste istí, či sú vaše slnečné okuliare polarizované, skontrolujte jednoduchý test:

  • Položte si slnečné okuliare na obrazovku počítača, ktorá má antireflexnú vrstvu podobnú antireflexnej vrstve na polarizovanej šošovke.
  • Nakloňte svoje slnečné okuliare asi o 60 stupňov, pričom jedna strana rámu je na 10. hodine a druhá na 4. hodine.
  • Ak sú šošovky polarizované, sčernejú.
blank

Teraz, keď ste pochopili fungovanie polarizovaných šošoviek, pozrite si náš výber polarizovaných slnečných okuliarov na www.viaoculia.sk .

V ponuke máme aj polarizované dioptrické okuliarové šošovky. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať 🙂