Krivé, skĺzajúce z nosa či dokonca jemné pichanie. To všetko sú bežné problémy, ktoré spôsobujú nosenie okuliarov nepríjemným. Niekedy je potrebné si rámy (či už nové alebo staré) trochu upraviť. Dokonca aj v pohodlí domova.

Na začiatku Vás ale chceme upozorniť, že toto sú tipy pre akútne potreby. Je vždy najlepšie, aby ste si okuliare dali prispôsobiť profesionálne v optike, z ktorej ste ich kúpili.

V našich optikách VIA OCULIA máte k rámu zakúpenému u nás takýto servis zdarma po celú dobu ich nosenia. 

blank

Ako si upraviť okuliare doma

Vaše okuliare zvládnu aj malé ohýbanie. Na bezpečné nastavenie okuliarov odporúčame postupovať podľa nižšie uvedených tipov.

Ak sú príliš voľné

Podržte fén na vlasy alebo teplú vodu (nie vriacu) pri ohybe stránice asi 5 sekúnd. Opatrne zatlačte dovnútra a nadol. V prípade potreby zopakujte na druhej strane.

blank

Ak sú príliš tesné

Podržte fén na vlasy alebo teplú vodu (nie vriacu) pri ohybe stránice asi 5 sekúnd. Opatrne zatlačte smerom von a nahor. V prípade potreby zopakujte na druhej strane.

Ak jemne bodajú do nosa

Väčšinou sa to stáva pri rámoch s nastaviteľnými nosovými sedielkami. Palcami roztiahnite nosové sedielka tak, až kým nebudú pohodlne sedieť. Neohýbajte ich príliš rýchlo a častým opakovaním, inak môže kov na nosových sedielkach prasknúť.

Ak sú krivé

Položte okuliare na rovný povrch, napríklad na stôl. Ak sa jedna strana nedotýka stola, jemne ohnite stranicu v ohybe smerom nadol. Opakujte, kým okuliare nesedia rovno. Berte na vedomie, že ani ľudská hlava nie je často 100% symetrická a rovná ako stôl, vždy si to teda upravte pre svoje najväčšie pohodlie.

Ak okuliare nie sú pocitovo vycentrované podľa Vašich očí

To je užitočné najmä pre nositeľov multifokálnych šošoviek. Ak pri čítaní musíte zdvihnúť bradu, znamená to, že máte oko príliš vysoko pre vzdialenosť na čítanie. Ak chcete aby Vám okuliare sedeli na nose vyššie, jemne pritlačte nosové sedielka k sebe. Naopak ak musíte skloniť hlavu, aby ste videli vzdialenosť, znamená to, že vaše oko je príliš nízko pre vzdialenosť na čítanie. Jemne roztiahnite nosové sedielka, aby Vaše oči boli videli pohodlne.

blank

Dobré rady na záver:

Treba si uvedomiť, že niektoré materiály okuliarových rámov odolávajú nastaveniu. Je to napríklad titán, pamäťový titán, pamäťový plast, uhlíkové vlákna či hliníková zliatina.

Ak chcete, aby Vám okuliare vydržali čo najdlhšie nepoškodené, vždy si ich nasadzujte a skladajte z očí oboma rukami, aby ste sa vyhli naťahovaniu jednej strany rámu viac ako druhej. Ide len o zvyk, avšak vie Vám výrazne predĺžiť životnosť okuliarov.

Nedávajte si dioptrické alebo slnečné okuliare na temeno hlavy ako čelenku. Tým sa rám naťahuje a časom sa uvoľní.

Keď okuliare nenosíte, vždy ich ukladajte do puzdra na to určeného a čistite handričkou z mikro-vlákna, aby ste sa vyhli nechceným škrabancom a náhodnému poškodeniu rámu, ale aj okuliarových skiel. Klasické papierové obrúsky, ktoré ľudia často na utieranie okuliarov používajú v sebe obsahujú mikročiastočky dreva a to dokáže vytvárať nepríjemné škrabance.

blank

Toto sú jednoduché triky, ako si viete okuliare upraviť aj doma. Samozrejme nezabudnite, že ak by sa Vám pri takejto oprave doma stalo, že Vám prasknú alebo zlomia, záruka sa na takéto poškodenie nevzťahuje.

Preto Vám odporúčame aby ste s úpravou okuliarov navštívili optiku, z ktorej ste si okuliare kúpili. U nás v optike máte k zakúpenému rámu v našej optike takýto servis zdarma po celú dobu ich nosenia. 

Prajeme Vám príjemné nosenie a krajší pohľad na svet 🙂