Kedy ste naposledy skontrolovali dátum exspirácie maskary? Pravidelne si čistíte štetce na líčenie očí? Urobte si chvíľu čas a porozmýšľajte o svojej starostlivosti očného make-upu.

Čisté ruky

blank

Ruky sú nosičom baktérií a tieto baktérie môžete preniesť na make-up a oči. Pred a po aplikácii make-upu si umyte a osušte ruky, aby ste chránili pred prenosom baktérií.

Nezdieľajte make-up s inými

blank

Zdieľanému a požičiavanému make-upu hovoríme NIE. Nerobte to ani s priateľmi a rodinou. Nie je to len make-up o ktorý sa budete deliť, sú to aj baktérie. Ak dostanete infekciu očí, zlikvidujte všetky svoje produkty na líčenie očí. To isté platí pre umelé mihalnice – nepoužívajte ich opakovane ani si ich nepožičiavajte so svojimi priateľmi!

Správne skladujte make-up

blank

Baktérie milujú teplé a vlhké teploty, preto make-up skladujte na suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia a najlepšie pri izbovej teplote. Všetky produkty majte vždy správne uzatvorené, aby sa dovnútra nedostala vlhkosť.

Štetce pravidelne čistite a dezinfikujte

blank

Štetce na líčenie by sa mali čistiť na týždennej báze a mali by ste ich vymieňať ideálne každých 12 mesiacov. K dispozícii sú kvalitné čistiace prostriedky a kefy. Alternatívne je možné použiť dobrý čistiaci prostriedok alebo šampón na báze oleja. Nezabudnite vyčistiť pinzetu a klieštiky na mihalnice. Pred každým použitím očnej linky alebo ceruzky na obočie si naostrite hrot, aby ste zabránili množeniu baktérií.

Dávajte pozor na dátumy exspirácie

blank

Na väčšine produktov na make-up je symbol otvorenej nádoby s dátumom exspirácie. Je dôležité dodržiavať tieto dátumy, pretože po uplynutí exspirácie produkty zmenia vôňu, vysušia sa a stanú sa útočiskom baktérií.  

Vždy sa pred spaním odlíčte

blank

Ak by ste sa pred spaním neodlíčili, Vaše póry na tvári sa upchávajú a tvár Vám nedýcha. Ak nosíte kontaktné šošovky, vyhnite sa odličovačom na báze oleja, pretože môžu na viečkach zostanú zvyšky. Samozrejme pred odlíčením si kontaktné šošovky vyberte z očí.

Nikdy nepoužívajte očné linky na vodorysku – vnútornú očnú linku

blank

Jedná sa o horné a dolné okraje očných viečok a pozdĺž nich je 20 až 30 otvorov pre upchatie, ktoré umožňujú mazanie dôležitých olejov a živíc na povrch oka pri každom žmurknutí. Očné viečko cestuje 100 metrov denne a upchatie žľazy (ktoré môžu spôsobiť očné linky) môže nakoniec spôsobiť scvrknutie a odumretie jednotlivých žliaz, čo vedie k treniu a nepríjemným očiam. Tieto žľazy sa neobnovia, takže sa o nich treba starať. Očné linky si nanášajte medzi mihalnice alebo len na ich odvrátenú stranu.

Predĺženie mihalníc, trsy, umelé mihalnice

blank

Môžu spôsobiť rôzne problémy, ako sú infekcie alebo alergia. Chemikálie v použitom lepidle (alebo v trvalom alebo tónovacom kréme) môžu spôsobiť podráždenie v priebehu niekoľkých hodín alebo dní od aplikácie v prípade alergie, ktorá si môže vyžadovať rýchle ošetrenie. Predĺženie mihalníc môže vyvolať zápal alebo infekciu okraja viečka, pretože oblasť v spodnej časti koreňa mihalnice sa môže upchať „ospalým prachom“, ktorý je potravou pre baktérie. Ak k tomu dôjde, spôsobí to podráždenie do niekoľkých dní/týždňov, pokiaľ nebudú udržiavané čisté.

Neaplikujte si mejkap počas jazdy

blank

Všetci sme videli ľudí v autobuse, aute, či vo vlaku ako si nanášajú maskaru alebo rúž. Náhly náraz pri aplikovaní rúžu spôsobí len neporiadok – kefka na maskaru v oku však môže spôsobiť vážne zranenie