Kedy ste naposledy skontrolovali dátum exspirácie maskary? Pravidelne si čistíte štetce na líčenie očí? Urobte si chvíľu čas a porozmýšľajte o svojej starostlivosti očného make-upu.
Čisté ruky
Ruky sú nosičom baktérií a tieto baktérie môžete preniesť na make-up a oči. Pred a po aplikácii make-upu si umyte a osušte ruky, aby ste chránili pred prenosom baktérií.
Nezdieľajte make-up s inými
Zdieľanému a požičiavanému make-upu hovoríme NIE. Nerobte to ani s priateľmi a rodinou. Nie je to len make-up o ktorý sa budete deliť, sú to aj baktérie. Ak dostanete infekciu očí, zlikvidujte všetky svoje produkty na líčenie očí. To isté platí pre umelé mihalnice – nepoužívajte ich opakovane ani si ich nepožičiavajte so svojimi priateľmi!
Správne skladujte make-up
Baktérie milujú teplé a vlhké teploty, preto make-up skladujte na suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia a najlepšie pri izbovej teplote. Všetky produkty majte vždy správne uzatvorené, aby sa dovnútra nedostala vlhkosť.
Štetce pravidelne čistite a dezinfikujte
Štetce na líčenie by sa mali čistiť na týždennej báze a mali by ste ich vymieňať ideálne každých 12 mesiacov. K dispozícii sú kvalitné čistiace prostriedky a kefy. Alternatívne je možné použiť dobrý čistiaci prostriedok alebo šampón na báze oleja. Nezabudnite vyčistiť pinzetu a klieštiky na mihalnice. Pred každým použitím očnej linky alebo ceruzky na obočie si naostrite hrot, aby ste zabránili množeniu baktérií.
Dávajte pozor na dátumy exspirácie
Na väčšine produktov na make-up je symbol otvorenej nádoby s dátumom exspirácie. Je dôležité dodržiavať tieto dátumy, pretože po uplynutí exspirácie produkty zmenia vôňu, vysušia sa a stanú sa útočiskom baktérií.
Vždy sa pred spaním odlíčte
Ak by ste sa pred spaním neodlíčili, Vaše póry na tvári sa upchávajú a tvár Vám nedýcha. Ak nosíte kontaktné šošovky, vyhnite sa odličovačom na báze oleja, pretože môžu na viečkach zostanú zvyšky. Samozrejme pred odlíčením si kontaktné šošovky vyberte z očí.
Nikdy nepoužívajte očné linky na vodorysku – vnútornú očnú linku
Jedná sa o horné a dolné okraje očných viečok a pozdĺž nich je 20 až 30 otvorov pre upchatie, ktoré umožňujú mazanie dôležitých olejov a živíc na povrch oka pri každom žmurknutí. Očné viečko cestuje 100 metrov denne a upchatie žľazy (ktoré môžu spôsobiť očné linky) môže nakoniec spôsobiť scvrknutie a odumretie jednotlivých žliaz, čo vedie k treniu a nepríjemným očiam. Tieto žľazy sa neobnovia, takže sa o nich treba starať. Očné linky si nanášajte medzi mihalnice alebo len na ich odvrátenú stranu.
Predĺženie mihalníc, trsy, umelé mihalnice
Môžu spôsobiť rôzne problémy, ako sú infekcie alebo alergia. Chemikálie v použitom lepidle (alebo v trvalom alebo tónovacom kréme) môžu spôsobiť podráždenie v priebehu niekoľkých hodín alebo dní od aplikácie v prípade alergie, ktorá si môže vyžadovať rýchle ošetrenie. Predĺženie mihalníc môže vyvolať zápal alebo infekciu okraja viečka, pretože oblasť v spodnej časti koreňa mihalnice sa môže upchať „ospalým prachom“, ktorý je potravou pre baktérie. Ak k tomu dôjde, spôsobí to podráždenie do niekoľkých dní/týždňov, pokiaľ nebudú udržiavané čisté.
Neaplikujte si mejkap počas jazdy
Všetci sme videli ľudí v autobuse, aute, či vo vlaku ako si nanášajú maskaru alebo rúž. Náhly náraz pri aplikovaní rúžu spôsobí len neporiadok – kefka na maskaru v oku však môže spôsobiť vážne zranenie