Existuje množstvo mýtov o tom, ako si správne udržať zdravý zrak. Ľudia majú niekoľko zaujímavých teórií o starostlivosť o oči.

Toto je päť najpopulárnejších nepravdivých mýtov o očiach.

Očný mýtus 1 – Mrkva je čarovná potravina pre oči

blank

Existuje súvislosť medzi jedlom a zdravím očí, ale na rozdiel od všeobecného presvedčenia, mrkva nenapraví problémy so zrakom. Vitamín A, ktorý sa nachádza v mrkve, je bohatý na tento antioxidant a môže pomôcť udržať zdravé oči, ale rovnako má tento vitamín aj tmavozelená listová zelenina a čerstvé ovocie.

Očný mýtus 2 – Zrak sa vekom automaticky zhoršuje

blank

Oči sa s pribúdajúcim vekom menia, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste udržali svoje oči a zrak neporušené. Zdravá strava, plánovanie pravidelných očných vyšetrení a vyhýbanie sa deštruktívnym návykom, ako je fajčenie a pitie, môže pomôcť udržať si mladé oči aj vo vyššom veku.

Očný mýtus 3 – Vízia sa zmení kvôli zlému osvetleniu

blank

Mnoho ľudí počulo, ako ich matky nadávajú, že čítanie pri zlom svetle vám poškodí zrak. Pravdou síce je, že oči pri zlom svetle sú namáhané a unavené a môžu viesť k závratom alebo bolestiam hlavy, ale zrak sa natrvalo nepoškodí.

Očný mýtus 4 – Pravidelné očné vyšetrenie potrebujú iba osoby so slabým zrakom

blank

Zdravie očí je súčasťou celkového zdravia tela a rovnako ako pravidelne chodíte k zubárovi, je dôležité naplánovať si pravidelné očné vyšetrenie – aj keď sa zdá, že vyšetrenie nepotrebujete. Komplexné očné vyšetrenia môžu zachytiť očné choroby včas – skôr, ako sa objavia príznaky.

Očný mýtus 5 – Oči si vyžadujú odpočinok od okuliarov a kontaktov

blank

Ak Vám lekár predpíše okuliare, noste ich. Nenosenie predpísaných okuliarov a zvládanie každodenných úloh bez okuliarov bude namáhať oči a môže spôsobiť bolesti hlavy alebo závraty.