Ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov?

Zahmlievajú sa vám okuliare zakaždým, keď si nasadíte rúško, respirátor alebo inú pokrývku tváre? Pri výdychu vydychujeme teplý vzduch, ktorý nám uniká z vrchnej časti masky, čo zahmlieva naše okuliarové šošovky.

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov na zamedzenie zahmlievania okuliarových šošoviek z pohodlia domova úplne zadarmo. Skúste vyskúšať týchto päť:

blank

1. Rúško si pevne zatiahnite okolo tváre.

Uistite sa, že Vám rúško tesne prilieha okolo nosa a líc, aby zabránilo zahmlievaniu okuliarov. Voľne priliehavé rúško umožňuje vydychovanému vzduchu, aby sa uvoľňoval priamo do Vašich okuliarov. Pevne nasadené rúško núti tento vzduch prúdiť von a mimo okuliarov.

Ak nosíte respirátor s ohýbateľným drôtom, v hornej časti ho jemne zovrite pozdĺž záhybu nosa. Taktiež si ho pevne uviažte a umiestnite si ho pod okuliare.

Ak nosíte rúško bez drôtu, môžete použiť tvarovateľný predmet na báze drôtu a pretkať ho cez hornú časť rúška, ktorá sedí na nose. Môže to byť jemný drôtik, sponka na papier alebo šperkový drôt, ktorý môžete ohnúť tak, aby sa zmestil do priestoru nosa v maske.

Bežný trik lekárov, ktorí pravidelne nosia rúška s okuliarmi, spočíva v nalepení lekárskej pásky cez koreň nosa. Môžete tiež použiť papierovú pásku alebo obyčajný leukoplast.

blank

2. Vložte si vreckovku medzi rúško a nos

Pridanie vreckovky alebo papierovej utierky dovnútra rúška pomáha udržiavať vlhkosť v spodnej časti rúška. Zložte vreckovku a vložte ju medzi rúško a nos. Tkanivo bude filtrovať a absorbovať vlhkosť z Vášho teplého dychu, čo zabráni zahmlievaniu okuliarov. Keď nájdete správne umiestnenie, odporúčame Vám vreckovku upevniť páskou, aby vreckovka ostala na svojom mieste.

blank

3. Dýchajte smerom nadol

Keď dýchate, pri výdychu tlačte vzduch nadol tak, že budete držať hornú peru nad dolnou perou, akoby ste hrali na flaute. Zaujímavé, však? Je to rýchla, ale samozrejme nie dlhodobá záchrana.

blank

4. Upravte si nosové sedielka na okuliaroch

Ak majú Vaše okuliare nosové sedielka, upravte si ich tak, aby mierne spočívali od Vašej tváre. To umožňuje horúcemu vzduchu skôr uniknúť, než sa zachytiť na Vaše okuliare, čo môže pomôcť zabrániť zahmlievaniu okuliarov.

blank

5. Umyte si okuliarové šošovky

Najskôr si umyte ruky, aby ste na svoje okuliarové šošovky siahali čistými rukami. Následne pod teplou vodou (nie horúcou!) umyte okuliarové šošovky. Kvapnite na nich trochu mydla, prstom pretrite z oboch strán a dôkladne opláchnite. Okuliare potom osušte čistým jemným uterákom alebo handričkou na okuliare z mikrovlákna.

blank