PRÁCA Z DOMU MÔŽE SPÔSOBIŤ PROBLÉMY SO ZRAKOM

Práca z domu a problémy so zrakom sú veľmi opakovanou témou posledného roka. Neoddychovali sme, ale samozrejme aj pracovali. Práca z domu viedla k predĺženiu času stráveného pred obrazovkou počítača. Všeobecne viac času pred obrazovkou vedie od problémov so zrakom po bolesti krku alebo chrbta. Existuje niekoľko veľmi jednoduchých krokov, ktoré Vám pri týchto problémoch môžu pomôcť.

Práca z domu problémy so zrakom

SPRÁVNE DIOPTRIE

Najskôr sa uistite, že máte správne dioptrické okuliare. Ak sa Vám zdá, že vidíte slabšie ako by ste chceli, navštívte očného lekára, aby Vaše oči vyšetril, premeral a nastavil Vám správne dioptrie.

Práca z domu problémy so zrakom

POZÍCIA OBRAZOVKY

Umiestnite obrazovku na správnu pozíciu. Obrazovka by mala byť mierne pod čiarou Vašich očí, nie nad ňou. Je to preto, že keď sa pozriete na vzdialenosť obrazovky, Vaše oči sa prirodzene mierne zatočia a sklopia. Ak sa musíte pozrieť do ktorejkoľvek oblasti obrazovky, môže to spôsobiť namáhanie očí, pretože vaše oči musia pôsobiť proti tomuto prirodzenému miernemu klesaniu. Horná časť obrazovky by nemala byť vyššia ako úroveň očí. Ak je váš monitor starší ako 2 roky, kontrast a jasnosť sa znížia, čo ho môže zhoršovať. Ak chcete pokračovať v práci z domu, naozaj sa oplatí investovať do dobrého monitora.

Práca z domu problémy so zrakom

FILTER MODRÉHO SVETLA

Veľmi veľkou pomocou je aj filter modrého svetla. Ten sme si priblížili v minulých blogoch. Náš vyškolený personál Vám môže poradiť, ako filter môže pomáha znížiť namáhanie očí.

filter modrého svetla

SPRÁVNE POZADIE

Pozadie za obrazovkou by nemalo byť príliš jasné – neumiestňujte ju preto pred okno. Spôsobí to odlesky, jas a rozptýlenie, ktoré môžu nadmerne unaviť vaše oči. Najlepšie je hladká stena za obrazovkou. Okno do boku je v poriadku.

jasné pozadie

20/20/20/20

Možno vám už bolo povedané o pravidle 20/20/20/20. Pravidelné prestávky sú životne dôležité – každých 20 minút si dajte 20-sekundovú prestávku, pozrite sa 20 metrov od seba, aby ste uvoľnili očné svaly a 20-krát mrkli. To je dôležité, pretože miera žmurkania sa dramaticky znižuje pri pohľade na obrazovku, čo ovplyvňuje jemný slzný film chrániaci povrch očí. Len čo sa zmení chémia slzného filmu, môže to spôsobiť kaskádu problémov od suchých alebo vodnatých očí po cysty viečok. Možno si budete chcieť nechať na stole fľašu kvalitných očných kvapiek a každých pár hodín kvapnúť kvapku, aby Vaše oči ostali svieže čo najdlhšie.

oddych pre oči

Práca z domu a s tým súvisiace problémy so zrakom sú riešiteľné. Ak aj po odskúšaní nami odporúčaných krokov problémy so zrakom pretvrvávajú, neváhajte sa objednať na vyšetrenie k očnému lekárovi prípadne si zaobstarajte Vaše okuliare s filtrom modrého svetla.