Slnečné okuliare sú obľúbeným kúskom v šatníku každého človeka. Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, je ľahké ukázať svoju osobnosť a zároveň chrániť svoje oči dokonalým párom slnečných okuliarov. Vyvinuté boli ale kvôli funkcii, nie kvôli móde.

V minulom článku sme sa len málo venovali slnečným okuliarom, ich vzniku a postupným vývojom a rozvojom. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o prvých slnečných okuliaroch a o tom, ako sa vyvinuli k vytúženému doplnku, ktorý dnes všetci majú tak radi.

black Ray-Ban Wayfarer sunglasses on beach sand

Pôvod slnečných okuliarov

Prvá verzia slnečných okuliarov pochádza z praveku. Kmeň Inuitov (eskimákov) prepichol štrbiny do sploštených kúskov slonoviny a pripevnil si ich k očiam, aby blokovali lúče slnka, ktoré sa odrážali od ľadu a snehu.

Ďalší typ slnečných okuliarov bol vyrobený z plochých tabúľ dymového kremeňa. To bolo objavené v Číne na začiatku 12. storočia. Okrem ochrany očí pred slnkom, dokumenty opisujú sudcov na čínskych súdoch, ktorí používajú tieto krištáľové slnečné okuliare, aby pri výsluchu svedkov vedeli ukrývať svoju mimiku.

V polovici 17. storočia začal anglický optik James Ayscough experimentovať s použitím sfarbených šošoviek na liečbu problémov so zrakom. Priekopník vo výrobe slnečných okuliarov veril, že modré alebo zelené sfarbené sklo by mohlo pomôcť napraviť konkrétne poruchy videnia.

Slnečné okuliare v 20.storočí

Až v polovici 20. storočia sa slnečné okuliare skutočne začali používať ako módny doplnok. V roku 1929 predstavil Amerike Sam Foster cenovo dostupné hromadne vyrábané slnečné okuliare. Najprv ich začal predávať na plážach v Atlantic City pod menom Foster Grant. Približne v rovnakom čase začali slávne herečky nosiť veľké slnečné okuliare, aby si zakryli červené oči, ktoré mali z oblúkových lámp používaných pri natáčaní filmov.

Počas druhej svetovej vojny vyvinula spoločnosť Bausch & Lomb pre Army Air Corp slnečné okuliare tzv.pilotky, ktoré znižovali oslnenie vo vysokých nadmorských výškach. O niekoľko rokov neskôr začal Edwin H. Land používať svoj patentovaný filter Polaroid na výrobu polarizovaných slnečných okuliarov, aby ďalej znižoval oslnenie a riziko poškodenia očí UV svetlom. V súčasnosti sa slnečné okuliare s UV ochranou stali priemyselným štandardom a sú k dispozícii v širokej škále odtieňov.

blank

Trend slnečných okuliarov v priebehu desaťročí.

1920 – Sam Foster začína predávať prvé masovo vyrábané slnečné okuliare v Atlantic City.

1930 – Americké filmové hviezdy popularizujú jednoduché, okrúhle a slnečné okuliare tzv. pilotky

1940 – Mohutné, farebné rámy, často pripomínajúce kvety, sú nevyhnutnosťou.

1950 – Marilyn Monroe a Audrey Hepburn urobili zo slnečných mačacích okuliarov najpopulárnejší štýl.

blank

1960 – Veľké štvorcové rámy v dúhových farbách sú módou pre mužov i ženy.

1970 – Všetci nosia nadmerné okrúhle slnečné okuliare s jemne sfarbenými šošovkami.

1980 – Film „Top Gun“ a Tom Cruise robia z pilotiek svetový trend.

1990 – Celebrity začínajú nosiť malé rámy a všetci ich v tomto trende nasledujú.

blank

2000 – Nadrozmerné slnečné okuliare nahradili malé rámy slnečných okuliarov.

2010 – Retro štýly ako napríklad mačacie a pilotky sa opäť dostávajú do popredia.

2020 – Fantázii sa medze nekladú, všetky typy slnečných okuliarov sa stávajú populárnymi

blank