Astigmatizmus je vždy zahalený rúškom tajomstva. Niektorí ľudia sú rozčúlení, keď zistia, že majú astigmatizmus. Je to často preto, lebo nevedia čo to presne je. Astigmatizmus je bežné očné ochorenie (nie choroba), ktoré sa dá liečiť dioptrickými okuliarmi; je však dôležité nechať si to liečiť. Dávajte pozor na bežné príznaky astigmatizmu a naplánujte si pravidelné očné vyšetrenia.

blank

Vysvetlenie astigmatizmu

Astigmatizmus je ochorenie, v zásade sa tento stav týka refrakčnej chyby, keď má rohovka nepravidelný (elipsovitý) tvar. S astigmatizmom sa zvyčajne už narodíme.

Príznaky astigmatizmu

Existuje množstvo príznakov, ktoré môžu naznačovať astigmatizmus, vrátane rozmazaného alebo skresleného videnia. Mnoho ľudí s astigmatizmom popisujú svoju víziu ako „rozmazanú“ na všetky vzdialenosti – blízko aj ďaleko. Ďalšími príznakmi sú ťažkosti s videním v noci a namáhanie očí s následným podráždením očí a bolesťami hlavy.

blank

Pretože príznaky astigmatizmu sú podobné ako iné problémy s očami, iba očný lekár alebo  licencovaný optometrista ho dokáže správne diagnostikovať počas komplexnej očnej prehliadky. Po zistení stavu je možné predpísať správne korekčné okuliare – buď okuliare alebo tórické kontaktné šošovky.

Korekcia astigmatizmu

Astigmatizmus sa udáva v cylindroch a osou korekčného skla. Uhol sa udáva v stupňoch.

blank

Korekčné sklá na astigmatizmus sú nazývané cylindrické sklá. V okuliarovom ráme musia byť presne založené v určených zistených stupňoch. Aj malá, niekoľko stupňová odchýlka môže človeku prekážať. Pri nastavovaní korekčných okuliarov na astigmatizmus je možné, že budete pociťovať bolesti hlavy, závraty alebo sa budete cítiť ako na lodi. Váš mozog musí byť preškolený ako správne vidieť. Tento proces trvá nejaký čas a pre každého je iný.

Najlepší spôsob ako zabezpečiť, aby ste mali zdravé oči a správne videnie, je naplánovať si očné vyšetrenie u očného lekára.